WASHINGTON, BRATISLAVA - Spojené štáty kritizujú Slovensko za porušovanie základných ľudských práv. Vo výročnej správe, ktorú v stredu zverejnil minister zahraničných vecí Colin Powel, sa píše: "Niektorí policajti a členovia SIS porušili ľudské práva." Spomína brutalitu voči Rómom, kauzy SIS, korupciu, antisemitizmus, ale aj ovplyvňovanie spravodajstva televízie Markíza ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom.
Správa upozorňuje na viaceré detaily počas vyšetrovania nelegálneho odpočúvania denníka SME: "Vojenskí prokurátori počas vyšetrovania SIS sa sťažovali na zastrašovanie." Kritiku si vyslúžil premiér Mikuláš Dzurinda za kauzu "skupinka", "v ktorej má byť aj známy novinár a šéfredaktor denníka SME Milan Šimečka".
Správa si všíma SIS aj v súvislosti s antisemitizmom: "Do médií unikol zoznam osôb, ktoré mali údajne poškodzovať štát. SIS na tomto zozname označila niektorých ľudí za Židov."
Analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson povedal, že tieto správy sú vnímané ako berná minca. "Najlepšie by bolo, keby Slovensko priznalo, že takéto problémy sú, ale sa riešia."
Informácia o antisemitizme môže podľa neho ovplyvniť aj investorov. "Určite je antisemitizmus v SIS, sám jej riaditeľ je človek, ktorý trochu zaspal čas." Problémy môžu vraj vzniknúť počas členstva v NATO.
Samson povedal, že tieto správy sú kritické voči celému svetu a "na krajiny, ktoré majú deficit z minulosti, sa svet pozerá prísnejšie ako na tie s čistým štítom".
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga sa k správe odmietol vyjadriť, lebo "k jednotlivým kritizovaným záležitostiam by sa mali vyjadriť príslušné rezorty".
Hovorca premiéra Mikuláša Dzurindu povedal, že premiér správu zatiaľ nečítal.
Hovorca SIS Vladimír Šimko: "Nebudeme to komentovať".
Predseda koaličnej SMK Béla Bugár nie je "dvakrát šťastný, že sa práve počas našej vlády objavujú takéto veci".
SMK aj on sám viackrát kritizoval tajnú službu a Bugár si myslí, že medializácia "skupinky" bola nešťastná. "Aj výsledok bol vynútený, nečudujem sa, že sa to objavuje."
Bugár tvrdí, že najväčšiu zodpovednosť má premiér, "ale aj všetky spomenuté orgány". "Pamätám sa na správu SIS, kde bolo v začiatkoch spomenuté, kto je Žid a kto nie."
Bugára by zaujímalo, ako Američania získali presvedčenie, že Rusko ovplyvňuje Markízu. Aj on pripustil, že v spravodajstve Markízy "sa oveľa častejšie objavil politik ANO ako iný", ale vysvetľuje si to aj tým, že viacerí z týchto politikov predtým pracovali v Markíze.
S Ruskom sa nám včera nepodarilo spojiť. Hovorkyňa Markízy Ivana Semjanová: "Je to podľa nás neobjektívne hodnotenie, ktoré neuvádza žiadne zdroje."
Šéf zahraničného výboru parlamentu Ján Figeľ si myslí, že správa má svoju váhu, ale nemá nejaké iné dôsledky voči Slovensku. "Slovensko sa aj de iure stane v apríli spojencom USA, čo však nie je dôvod na ospravedlnenie alebo podceňovanie." Všetky podnety podľa neho treba brať vážne. Figeľ tiež pripomenul, že je na čo sa pýtať aj na druhom brehu Atlantiku.
Hovorca prezidenta Ján Füle povedal, že správa obsahuje mnohé veci, na ktoré upozorňoval aj prezident. "Vláda by ju mala preštudovať a rozhodnúť sa pre ďalšie kroky."
Hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič povedal, že v poslednom roku sa brutálny zásah policajtov voči Rómom neobjavil, aj keď predtým áno. "Od 1. januára funguje na policajnom prezídiu špeciálny útvar, ktorý sa venuje dokumentovaniu rasizmu a extrémizmu."
Čo hovorí správa o Slovensku?
Negatíva
- SIS je podozrivá z antisemitizmu. Pri zbieraní údajov o ľuďoch skúma ich etnický pôvod. Zničené boli aj židovské cintoríny.
- Nelegálne odpočúvanie denníka SME a kauza skupinka.
- Pokusy SNS o rehabilitáciu predstaviteľov vojnového Slovenského štátu.
- V krajine pretrvávali problémy s prieťahmi v súdnictve. Niektorí sudcovia sú skorumpovaní.
- Polícia stále údajne využívala nátlak a hrozby s cieľom odradiť Rómov od podávania sťažností na súde. Správa spomína aj rabovanie obchodov na východnom Slovensku.
- Sterilizácie - najmä rómskych žien - vykonaných z donútenia alebo bez kvalifikovaného súhlasu. Mimovládne organizácie upozorňujú, že neprišlo k dôkladnému vyšetreniu prípadov.
- Veľa rómskych detí sa umiestňuje do špeciálnych škôl pre mentálne zaostalých, Rómovia majú sťažený prístup k zdravotníctvu, školstvu a zamestnaniu.
- Časté sexuálne zneužívanie a bitie detí a týranie a diskriminácia žien.
- Protimonopolný úrad rozhodol, že štátna TASR nefunguje konkurenčným spôsobom.
- Predseda strany ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko naďalej ovplyvňoval spravodajstvo súkromnej televízie Markíza, hoci sa vzdal svojho majetkového podielu v nej.
- Centrum európskej žurnalistiky sa vyjadrilo, že spôsob vymenúvania členov mediálnych orgánov z nich robí predmet nenáležitého politického vplyvu.
- Sporné prerušenie štrajku železničiarov.
Pozitíva
- Schválenie novely zákona o sudcoch a zákona o špeciálnom prokurátorovi a súde na boj proti korupcii.
- Minister spravodlivosti Lipšic predložil niekoľko protikorupčných iniciatív a verejne kritizoval nenáležité rozhodnutia a správanie niektorých sudcov.
- Minister vnútra Vladimír Palko policajtov obvinených z násilia prepustil, zlepšilo sa vyšetrovanie rasovo motivovaných trestných činov.
- Schválenie odškodnenia vo výške 86 miliónov korún pre bývalých politických väzňov komunistického režimu.
- Slovenské médiá boli vo všeobecnosti slobodné a necenzurované.
- Neobjavili sa žiadne správy o politických väzňoch.
Ako vzniká Výročná správa o dodržiavaní ľudských práv
Hlavným zdrojom americkej správy sú americké ambasády v jednotlivých krajinách. Ambasády získavajú informácie počas celého roka z rôznych zdrojov: od vládnych predstaviteľov, novinárov, skupín na ochranu ľudských práv, právnikov, akademikov, odborárov.
Návrh textu posielajú ambasády do Washingtonu, kde ho preveruje Odbor demokracie, ľudských práv a práce na ministerstve zahraničných vecí. Pri skúmaní správ z ambasád kontaktuje ministerstvo svoje vlastné zdroje. Obracia sa na americké organizácie monitorujúce dodržiavanie ľudských práv, médiá, predstaviteľov OSN, ale aj ľudí na ambasádach vo Washingtone.
Autor: hr, mož